Günlük Vlogging Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

YouTube’da video yapıyorsanız, en üst düzey zorluğu üstlenecek kadar cesaret edeceğiniz bir noktaya geldiniz: Günlük saldırı.

YouTube’daki diğer içerik oluşturuculardan ilham almış olabilirsiniz veya Vlog’u duymuş olabilirsiniz. Ayrıca, izleyici kitlesine ulaşmak istemeniz durumunda, acımasız YouTube algoritmasının günlük içerik istediğini söyleyen etkileyici videolardan bazılarını izlemiş olabilirsiniz.

Günlük bir tetikçi olmak için denemek isteyebileceğiniz birçok neden var, ancak burada, korkularınızı yenmek ve başlamak için 3 motive edici neden var.

Neden Her Zaman Günlük Vlog?

Disiplin kurmak: Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi uzun süren sonuçları görmek için buna bağlı kalmalı ve düzenli olarak yapmalısınız. Vlogging’de aynıdır. Ancak, eğer bir yaratıcıysanız, istediğiniz zaman video çekmek ve kendinizi bir adım ilerde görmek istiyorsanız, günlük girişimler sizi sorumlu tutabilecek bir uygulamadır. Her gün yapmak zorundasın. Bahane yok.

Daha fazla pratik yapın: En iyiler en iyisi nasıl olur? Her gün pratik yapıyorlar. Yapmak istediğiniz, yapabileceğiniz en iyi video yaratıcısı olmak, yapabileceğiniz en iyi videoları yapmak ve yapabileceğiniz en büyük videoyu oluşturmak istiyorsanız, günlük vloglamanın bu hedeflere ulaşması için kendinize izin verin.

YouTube algoritması: YouTube sürekli olarak yeni içerik yayınladığınızı görmek istiyor. Yüklediğiniz her videonun algoritmayı etkilemek için bir veya iki günü olacak, bu olaya genellikle görüntüleme hızı denir. YouTube, videonuzdan keyif alındığını görürse videoyu yeni izleyicilere önerecek bir asansör sunar. Günlük olarak yayınlayarak, daha fazla izleyici çekme şansınızı arttırırsınız.

Şimdi faydaları bildiğinize göre, ona nasıl yaklaşmalısınız?

Günlük Vlogging Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Önce Biraz Tecrübe Edin 💎 

YouTube’da başladınız, bir ya da iki video çektiniz, günlüklere geçmeden önce birkaç ay boyunca haftalık olarak düzenli takip edeceğinizden emin olun. Isınmadan spor yapamazsınız; eğer yaparsanız kendinize zarar verebilirsiniz.

Her Şeyi Video’ya Alma 🎞

Günlük bir vlog’a sahip olmak her zaman kameranın açık olduğu anlamına gelmez. Çektiğiniz her dakika, daha sonra izlemeniz gereken bir dakika, son videonuzu kesip kesmeyeceğinize karar vermeniz gereken bir dakika. Kaydedilen çekimlerin her saniyesi düzenleme odasında çekilen süreden çok daha fazla zaman alır ve çok fazla zaman alırsa günlük son tarihinizi karşılamanız imkansızdır. Önemli olan film çekerken düzenlemeye başlamaktır, bu şekilde, yalnızca ihtiyacınız olanı çekersiniz. Fazladan çekim yapmak acı vermez, ancak aşırı olmak zamanınızı boşa harcayabilir ve son ürüne çok az şey katabilir.

Gününüzü Planlayın (Gecenizi Değil) 🕥 

Nereye gitmeniz gerektiğini, kiminle görüp konuşacağınızı, nerede öğle yemeğini yiyeceğinizi, hangi rotaya gideceğinizi ve gün içinde meydana gelebilecek diğer olayları bilmek, şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Bir gün uzun ve aklınızda bir video olduğunda daha uzun olabilir. Karar verdiğiniz enerjinin hepsini planladığınızda tasarruf etmek hoş olmaz mıydı? Aşırı planlamanın, istediğiniz anları azaltacağından endişe ediyorsanız, yapmayın, günün her zamanı planlandığı gibi gitmez. Ek olarak, geceleri çekim yapmaktan kaçının. Sağlığınız için büyük bir stres olacak. Geceleri çekim yapmak, o gece boyunca videoyu yayınlamak için uğraşmanız ve o günü tekrar etmek anlamına gelir.

Bir Senaryoda Çok Fazla Para Harcamayın… 💸

Günlük vlog’un güzelliği kendinizden bahsetmek ve kişiliğinizi göstermektir. Her gün bir senaryoyu ezberlemeye çalışmamalısınız. Bu acımasız olurdu! Sahip olabileceğiniz şey, vurmak istediğiniz kilit noktaların, söylemek istediğiniz bazı şeylerin aktarılması veya kaydedilmesi.

Belirli kesintilerin nerede olmasını istediğinizi bilmenizin bir faydası olur. Yarın başka bir gösteri olacak ve yapılanlar mükemmel olmaktadır.

Şablonları, Hazır Ayarları, Kısayolları ve Kısayolları Kullan 👁‍🗨

Düzenleme zamanınızı kısaltmak için tüm şansınızı kullanın. Bu, videonuza eklemek istediğiniz görsel şablonların oluşturulması ve uygun şekilde saklanması anlamına gelir. Bu, tekrar kullanacağınızı düşündüğünüz efektler için hazır ayarlar eklemek anlamına gelir. Bu, düzenleme kısayol tuşlarını öğrenmek anlamına gelir; böylece işleminizi kolaylaştırabilirsiniz.

İçeriğinizi Etiketlemeyi Unutma 🧩 

Organize kalmak çok önemlidir, özellikle de daha fazla çekim yapmaya başladığınızda. Başlangıçta sıkıcı görünebilir, ancak bu iyi bir alışkanlıktır.

Hedefiniz Olmalı ♟

Günlük olarak ne kadar süreceğine dair bir fikriniz olsun. Bir ay, iki ay mı yoksa bir yıl mı olacak? Yoksa belirli bir sayıda görünüme, aboneye veya izleme süresine ulaşana kadar mı olacak? Belirsiz bir varış noktası olmadan bilinmeyenlerin arasına girmenin özgürleşmesini hissetse de, bir hedefe sahip olmak, zor zamanlarda bile motive olmanıza izin verecektir. Sonuçta, hedefinize ulaştığınızda ve hala daha fazla yakıt varmış gibi hissettiğinizde, günlük saldırıya devam edin. Kendi beklentilerinizi aşmaktan daha iyi bir his yoktur.

Ekipman Hakkında Endişelenmeyin (Ancak Kötü Sesin Farkında Olun) 🎙

Şu şekilde düşünün, kameranızdaki pili şarj etmeyi unuttuğunuzu veya tripotunuzu evde bıraktığınızı fark ettiğiniz günler olacak. Tüm projeyi terk etmeyin ama ihtiyacınız olana sahip de değilsiniz.

Önemli olan film çekmek, bir hikaye anlatmak, düzenlemek ve yüklemek. Tüm bunları akıllı telefonunuzda veya bilgisayar web kameranızda yapmanız gerekebilir, bu nedenle ekipmanınızın ya da eksikliğinin size zarar vermesine izin vermeyin. Dikkat etmeniz gereken tek şey ses ise, mükemmel donanıma sahip değilseniz, şantiyeler, dans salonları veya otoyol üst geçitleri gibi yüksek yerlerde çekim yapmaktan kaçının.

Her Yerde Yanınıza Kamera Getirin 📹

Ekipmanınız için endişelenmemenize rağmen, fotoğraf makinenizi her yere yanınızda taşımak iyi bir alışkanlıktır. Uyandığınız andan, uyumaya başladığınız ana kadar günlük bir potansiyeliniz var. Ne zaman bir şey olacağını asla bilemezsiniz. Her zaman hazırlıklı olmalısınız. Bir askerin silahı neyse kamerada senin için öyle olmalı. Sizi tüm sivillerden ayıran şey, bu yüzden elinizin altında tutun.

Sağlığınızı ihmal etmeyin ❤️

Daha önce günlük videoları bir spora benzetmiştim ve bir sporcu gibi, kendinizin farkında olmanız gereken bir nokta var. Kendini zorlamak istiyorsun ama fiziksel ya da zihinsel sağlığına zarar verdiğin bir noktaya, aşırıya kaçmak istemiyorsun. Sadece çok uzağa gittiğini biliyorsun. Günlük videoların hayatınızı mahvettiğini düşünüyorsanız ve kendiniz için belirlediğiniz hedef artık arzu ettiğiniz bir şey değil ise, kendinize sorun: bir hafta izin alabilir ve video oluşturmanın devam etmek istediğim bir şey olup olmadığına karar verebilir miyim?

Diğer Günlük Vloggerları İzleyin 🎥

Diğer YouTuberlar’ın günlük vlogları nasıl yaptığını görerek fikirlerini alabilir, videolarının hangi yönünü beğendiğinizi veya beğenmediğinizi görebilir ve sunumlarından, içeriklerinden ve topluluk ilişkilerinden öğrenebilirsiniz. Günlük gazetecileri izleyerek, içerikleriyle de etkileşime girebilirsiniz. Desteğiniz olduğunda motive kalmak her zaman daha kolaydır. Sevdiğiniz günlük gazetecileri izleyerek ve onlara uzanarak, sizinle aynı yolculuktan geçen bir insan ağı oluşturabilirsiniz.

Kitleni Unutma 🚧

Sonuçta, başkalarının eğlenmesi için videolar oluşturduğunuzu unutmayın. Kendiniz için günlük vlog yapıyor olsanız bile, izleyicilerinizin her gün geri dönmesini istiyorsanız, projeniz için genel bir misyonunuz olmalıdır. Mesajınız motive edici bir mesaj mı yoksa bir yolculuğu belgelemek mi istiyorsunuz? İçeriğinizi bir boşlukta oluşturmayın, izleyicilerinizden geri bildirim isteyin, böylece nasıl geliştireceğinizi öğrenin.

Günlük vloging maceranıza başlamanız, hafife alınacak bir şey değil, 1 ay, 1 sezon veya 1 yıl sonra geriye dönüp, başardığınızı ve gurur duyduğunuz her şeyi görebileceksiniz. Bu makalenin önerisiyle, kendinizi düzgün bir şekilde hazırlayabilir ve işlemin her adımının tadını çıkarabilirsiniz. Fazla düşünmeyin, eğlenin! 🥳

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: